< previous
NÓRSKO 2005
next >

 

-mapa cesty-

     Jediný kto tie tri hodinky využíva na spánok je Majo. Sám sa zaspať ani nepokúšam...viem, že to nepôjde. Nedočkavo sledujem hodiny a hneď po otvorení benzínky tankujeme za 500 Sk (samozrejme sa jedná o Švédske koruny). o 10 minút sme konečne v Nórsku. Tabuľa na privítanie oznamuje to, čoho som sa najviac obával - max. povolená rýchlosť je 80 km/h.

Moss, Drammen, Heddal, Eidsborg, Rotemo

     Počas prvých kilometrov na E6 zisťujeme, že s tou osemdesiatkou to nie je až tak "žhavé". Na 4-prúdovke je povolená v niektorých úsekoch aj stovka. Keď sa k tomu ešte pridá štandartných 10 km/h navyše ako akceptovateľná odchýlka, tak to celkom ide. Prechádzame okolo Moss a nastáva čas rozhodnutia. Posledných pár hodín v nás začal prevládať pocit, že pôvodný plán ísť priamo až na Lofoty a odtiaľ cestou späť popozerať ostatné veci nie je dobrý. Cesta je únavná (predstava, že tri dni budeme v aute je po 1.dni strašná) a počasie na severe neisté. Dospievame k rozhodnutiu, že najlepšie bude začať juhom Nórska. Tesne pred Oslom zchádzame z E6 a vydávame sa smerom na Drammen. Cestou nás neminie ani poplatok 55 NOK za prejazd podmorským tunelom pri Drobaku. Za Drammenom pokračujeme po E134 až k Heddalu, ktorý je známy vďaka najväčšiemu drevenému kostolu v Nórsku (Heddal stavkirke). Po krátkej fotopauze pokračujeme po ceste č.45 k ďalšiemu kostolu, tentokrát v Eidsborgu.

     Po dvoch náročných dňoch strávených prevažne v aute volíme na prenocovanie kemp v Roteme. Podľa mapy od freytag&berndt (1:300 000 - 1:400 000) sa nedá minúť. Leží hneď na priesečníku ciest 45 a 9. Prostredie nemá chybu...je situovaný hneď pri rieke, nad ktorou sa týčia vrcholky okolitých hôr. Pri objednávke miesta na stan, nám majiteľ dáva zaujímavú ponuku....chatka s veškerou výbavou len za 200 NOK (pôvodná cena 250 NOK). Skúšam ho stlačiť na 150, ale je neoblomný. Napriek tomu je cena vynikajúca a tak neváhame. Ako bonus nám majiteľ na počkanie a zadarmo napaľuje CD s prvými fotkami. Je to k neviere, ale už prvý deň sa nám podarilo nafotiť stovky MB. Chatkou sme nadšení. Zvonku sa síce zdá byť malá, ale je veľmi prakticky a účelovo zariadená - 2x poschodová posteľ, stôl + stoličky, el. dvojplatnička, chladnička, riady. Navyše je tu možnosť nabíjať baterky (to bol vo Francúzsku pomerne veľký problém). Za jediné negatívum by sa dal považovať fakt, že za teplú vodu v sprchách sa platí zvlášť. Ako zisťujeme neskôr, je to tak v celej krajine (cca 10 NOK na 6 minút). Deň zakončujeme uvítacím drinkom.

     Napriek tomu, že dnešok bol len ďalším dňom presunu, fotopáuz bolo neúrekom. Na každom kroku jazerá, vodopády, hory kam len oči dovidia a samozrejme tisícky chatiek na zdanlivo neprístupných miestach. Proste veci, ktoré sa nedajú len tak obísť a nevyfotiť..:-)

spolu - 2050 km

 cesta č.337, Kjeragbolten, Veen >