< previous
FRANCÚZSKO 2004
next >

 

-mapa cesty-

Bratislava - Geneva                                             

     Pre nočnú cestu sme sa rozhodli z niekoľkých dôvodov. Ušetril sa jeden deň dovolenky, na cestách bolo menej áut a v neposlednom rade chceli sme sa vyhnúť veľkému teplu, ktoré v tých dňoch bolo v aute bez klímy nepríjemné. V podstate sa predpoklady naplnili až nato, že pršalo celú noc a to tiež nebolo bohviečo. So štandartným hodinovým oneskorením sme o 20:00 konečne vyrazili na Viedeň. V meste valčíkov sa nám dostalo prvej lekcie zo základov navigácie. Vôbec netuším ako sme sa mohli dostať z cesty A1 vedúcej do Salzburgu na A2 smerujúcu na Graz. Zdržanie nebolo zrovna najkratšie, ale vďaka podrobnému autoatlasu sa podarilo dostať na tú správnu cestu v norme. Ďalšia cesta sa obišla bez zaváhania:  01 hod. - Mníchov, cca 03 hod. - Bregenz, 09 hod. - Geneva.

     Na Genevu sme si dopriali štedrú hodinku. Behom nej sme pobehali okolo vodotrysku, pofotili ho z každej strany a trošku poblúdili v snahe nájsť výpadovku na Francúzsko. 

     Najväčším problémom pri jazde vo Francúzsku bolo pre nás vyrovnanie sa s nie príliš nízkymi diaľničnými poplatkami. Narozdiel od Rakúska a Švajčiarska, kde platia diaľničné známky, resp. Nemecka kde sa neplatí vôbec, tu na nás čakali mýtnice každú chvíľu. Musím však priznať, že cesty sú vo výbornom stave a ísť namiesto diaľnice inými cestami sa nevyplatí (hlavne čo sa týka časových a nervových strát).

 

Annecy

 

     Annecy je malebné mestečko nachádzajúce sa na severnej strane jazera Annecy. Pre svoje vodné kanály sa nazýva aj francúzskymi Benátkami. V našom itinerári preto nesmelo chýbať a práve tu sme naplánovali prvú noc. Pri prechode mestom sme sa dostali do slušnej zápchy. Väčšina zúčastnených boli dovolenkujúci francúzi, ktorí prichádzali do tohto prázdninového raja. Jazero poskytuje neobmedzený priestor pre akékoľvek vodné športy, nad jazerom čnejú hory ideálne pre turistiku a v samotnom meste je nespočetne kaviarní a podobných podnikov. Cesta bola iba dvojprúdová a viedla okolo celého jazera. Kempov je v okolí vody dostatok a tak sme v jednom z tých lacnejších zložili naše "švestky". Cena na jednu noc pre 3 osoby, 1 stan a 1 auto bola do 16 EUR. V podstate sa ale ceny kempov pre takúto konfiguráciu v celom Francúzsku pohybujú do tých 25 EUR/noc (platí pre priemerné kempy). Tento kemp bol zvláštny tým, že vyzeral ako dvor rodinného domu. Resp. nie vyzeral, ale bol. Na odporúčanie pani domácej sme sa pešo vydali do centra. Jej odhad "cca 2 km" bol značne prehnaný, pretože nám to trvalo aspoň hodinu. Historické centrum však naozaj za tú námahu stálo. Mňa osobne zaujal hlavne "Palais de l'Ile". Do kempu sme sa vrátili z posledných síl až podvečer. Pred domom sa na uvítanie otvorila fľaša Citrusu. Z okolo vegetiacich domácich sa nik okrem jednej staršej pani nechcel k nám pridať, aj tú radšej jej známi po jednom poldecáku odviedli preč. Občas to vyzeralo, že frantíci chcú aj nadviazať rozhovor, ale nedokázali pochopiť, že francúzštinu neovládame a stále si húdli len to svoje. Jediný človek, s ktorým sa dalo ako tak komunikovať v angličtine, bola majiteľka kempu. Aj to asi len preto lebo musela..:-) Fľaša sa dopila a konečne po takmer 40 hodinách sa išlo spať (vynímajúc Lebeho, ktorý vyspával v aute namiesto navigovania). 

 

 cesta do Chamonix >